Last updated on August 11, 2022
Ще се опитам да обясня как Борисов, поради природна тъпота и лакомия, се навря в една геополитическа битка и стана пречка за всички страни. Накратко става дума за прословутия проект „Турски поток“, неясно защо наричан от Борисов – „Балкански поток“. Проектът „Турски поток“, подписан от Русия и Турция, се състои от 2 паралелни тръби – първата е изцяло за Турция, а втората излиза на турския бряг и идеята е да мине през България, Сърбия и да стигне до Унгария. Де факто тази втора тръба е същата тръба наречена преди години „Южен поток“. Основната геополитическа цел на Русия беше и е да заобиколи Украйна като по този начин се опита да я върне в орбитата си, както и да увеличи зависимостта на Европа от руския газ. Тези проекти НЕ са „търговски проекти“, а „политически проекти“ като Русия създава допълнителни зависимости в местните политически елити за реализиране на собствената си геополитика.
В действителност, „Турски поток“ е антибългарски, антиевропейски и антиамерикански проект.
Антибългарски е, защото не решава фундаменталния проблем на България с енергийната й зависимост от Русия(над 90%). Проектът е със съмнителен икономически ефект за България и обслужва изцяло местните банди, които със сигурност са получили „бонуси“ от Москва. Със сигурност, както Радев, но най-вече Борисов са поели сериозни ангажименти при посещенията си в Москва, но докато при Радев няма институционални правомощия да го реализира, то Борисов като Премиер на България разполага с цялата власт. Неслучайно упорството му да го реализира доведе и до одиозната снимка с Путин, Ердоган и Вучич и въртенето на един кран. Зависимостите на Борисов от Москва са известни още от първото му правителство, когато предаде на концесия на руснаците нефтената база „Росенец“, а и не само – подписването на строителството за „Южен поток“ и включването на „Атомстрой“ в „Белене“ също са оттогава.
Антиевропейски е, защото по същия начин не решава, а задълбочава енергийната зависимост на Европа от Русия. Важно е да се отбележи, че България заема стратегическо място в така нар. „Южен газов коридор“, който има за цел диверсифициране на газовите потоци към Европа. Е точно „Турски поток“ не диверсифицира нищо, защото газта, която в момента преминава през Украйна ще бъде преместена по него. Отделно от това, тръбата преминава през държава, която не е член на ЕС – Сърбия, което допълнително създава проблем за целия ЕС.
Антиамерикански е, защото в голямата геополитическа игра Русия и САЩ са конкуренти за влияние и всеки от тях, във всеки един момент и при всяка възможност прави необходимото, за да спре противника си. Независимо кой е Президент в САЩ, геополитическите интереси не се променят. За САЩ е неприемливо трудно откъснатата от руската орбита, Украйна, да изпадне отново в зависимост (същото важи и за ЕС и по-специално Полша). САЩ ясно завиха още миналата година, че разглеждат „Турски поток“ и „Северен поток -2“ като засилващи зависимостта на Европа от Русия и ги смятат за неприемливи за реализация. Само да напомня, че „Южен поток“ беше разглеждан по същия начин, особено след анексията на Крим от Русия, но П. Орешарски го разбра веднага след срещата със сенатор Джон Маккейн и прекрати проекта.
Борисов не само не разбра какво му казват Американците в прав текст, а тази година реши да възобнови АЕЦ „Белене“ и то не с кой да е ами с „Росатом“.
На този фон и следствие на и без това сложната обстановка, Борисов реши, че може да „изиграе“ всички като:
1. Обещае на Москва, че ще реализира „Турски поток“. Нямам съмнение, че руснаците са се отблагодарили подобаващо.
2. Се опита да „финтира“ ЕС като го обяви за „Балкански поток“. Всъщност БСП през 2013 се опита да направи подобно нещо с „Южен поток“
3. Се опита да „омилостиви“ САЩ като си мислеше, че сделката за някакви си 8 самолета може да „затвори“ очите на Вашингтон за действията му. Всъщност на фона на оръжейните сделки на САЩ, нашите 8 самолета представляват едно голямо НИЩО.
Както вече споменах тъпотата и лакомията на Борисов и на съпридружните му банди, го поставиха в центъра на геополитически сблъсък. Исторически погледнато той не е първият бабаит, от местна величина, който си е повярвал, че е фактор в международните отношения. Примери за такива има много и всички те завършват по един и същи начин. Ако беше продължил да си мародерства на локално, българско ниво и беше избрал страна, а тя е ясна – САЩ и ЕС, то най-вероятно щеше да продължи да е удобен за всички. Но самозаблудата на ограничения човек винаги е голяма и точно тази липса на самооценка къде се намира в „хранителната верига“ води и тези грешки.
Само да допълня, че в ЕС, независимо от публичните послания на политиците на държавите от ЕС, едва ли им е станало „приятно“, че някакъв „тъмен балкански субект“ ги е бил „наеб@л с 200“. Тези хора(или поне голяма част от тях) четат всичко и имат екипи, които следят и анализират всичко и независимо, че те прегръщат и усмихват, то при такова отношение, в първия възможен момент ще те разкарат.
Такъв момент настъпи сега с масовите протести срещу правителството.
Така че с огромна увереност мога да твърдя, че България официално е в политическа изолация от всичките си партньори, а Борисов в частност има проблеми със САЩ, Русия и ЕС, освен всичките си други проблеми от местно значение.
Comments are closed.